Bezbariérovost Filiální terapie

Bezbariérovost Filiální terapie

Smiling young mother sitting with child playing on floorPrávě pro svoji dostupnost, zvládnutelnost, účinnost, časovou a finanční nenáročnost mě tato forma práce s dětmi nadchla. Pro mě je navíc zásadní, že tato terapeutická práce je ověřena dlouholetou praxí, zkušenostmi a výzkumy, za kterými stojí Prof. Landreth, který už v roce 1973 založil v Severním Texase Centrum proterapii hrou, které je v současnosti největším vzdělávacím a výzkumným centrem pro terapii hrou na světě.

Pro koho je Filiální terapie vhodná 

Všeobecně Terapie hrou potažmo i Filiální terapie je určena všem dětem, aby jim pomohla překonat každodenní starosti a problémy. Doporučována je hlavně dětem ve věku od 2 do 10 let. Výzkumy Prof. Landretha dokazují, že tato terapie má pozitivní vliv jak na závažné problémy (syndrom CAN, emoční problémy, poruchy učení, traumata…) zároveň umožňuje práci s nemocnými dětmi a zdravotně postiženými. Velký vliv má na sebevědomí dětí, posilování rodinných vztahů a v neposlední řadě se dítě učí zodpovědnosti, rozhodnosti. Z toho je zřejmé, že je tato práce opravdu určena všem, jedinou výjimkou jsou lidé s vážnou psychiatrickou diagnózou a rodiče s mentálním postižením.

Podotýkám, že není zapotřebí hledat nějaký problém, kvůli kterému byste měli začít s Filiální terapií. Dítě prostřednictvím hravých půlhodinek zpracovává své každodenní zážitky, pocity a přání, dostává je pod svoji kontrolu a díky tomu je může i měnit.    

Co je k Filiální terapii zapotřebí 

  • místnost, kde budete s dítětem sami a budete mít klid (jakýkoli prostor v domě, který si pro tento účel vyhradíte)
  • set hraček: vesměs běžné hračky, které doma najdete a vytvoříte z nich dle doporučení herní set.
  • Jednou týdně půl hodiny času jen pro vás a vaše dítě.
  • Absolvovat Trénink rodičovských dovedností, kde se naučíte, jak s dítětem praktikovat hravé půlhodinky.

Omezení

Troufám si říct, že největším omezením jsou vlastní obavy rodičů, netrpělivost a nechuť či nízká motivace rodičů věnovat svým dětem pravidelně svoji plnou pozornost. Častá otázka od rodičů zní: „zvládnu to?“. Pokud se rozhodnete svým dětem věnovat pomocí hravých půlhodinek, budete mít ochotu se učit, naslouchat svým dětem a přidáte k tomu určitou dávku trpělivosti, tak určitě to zvládnete a výsledky se dostaví.

Napsat komentář